Panel metaboliczny to test indywidualnych predyspozycji genetycznych zapisanych w kodzie DNA każdego z nas.
Analiza genetyczna, którą przeprowadzamy przy pomocy testu metabolicznego umożliwia zaplanowanie indywidualnego planu odżywiania oraz trybu życia. Uzyskujemy informację, których składników pokarmowych powinniśmy unikać, a których ilość zwiększyć w diecie. Pierwsi na polskim rynku oferujemy analizę mutacji w genie odpowiedzialnym za skłonność do otyłości!
Poznanie swoich predyspozycji genetycznych pomaga zapobiegać ewentualnym komplikacjom zdrowotnym, które mogą pojawić się w ich wyniku, tj. choroba zakrzepowo-zatorowa, miażdżyca, zawał serca czy stany zapalne układu pokarmowego w wyniku nietolerancji pokarmowych.
Wczesna diagnostyka predyspozycji genetycznych i odpowiednia profilaktyka, pozwala zminimalizować ryzyko wielu chorób oraz utrzymać organizm w dobrej formie.
Test analizuje mutacje w genach odpowiedzialnych za kluczowe procesy metaboliczne. Dostarcza wiedzę o:
- metabolizmie tłuszczy (predyspozycja do odkładania cholesterolu i podwyższonego stężenia trój glicerydów we krwi)
- predyspozycji do miażdżycy i chorób serca
- predyspozycji do choroby Alzheimera
- predyspozycji do otyłości
- predyspozycji do choroby zakrzepowo-zatorowej,
- metabolizmie kwasu foliowego
- detoksykacji organizmu
- predyspozycji do nadciśnienia (nadwrażliwość na sód)
- nietolerancjach pokarmowych uwarunkowanych genetycznie (nietolerancja laktozy, fruktozy , galaktozy i kofeiny)
Metabolizm tłuszczy
Tłuszcze obecne w diecie są dla nas źródłem energii a ich prawidłowy metabolizm przyczynia się do utrzymania dobrej kondycji i zdrowia. Zmiany na poziomie transportu tłuszczy z układu pokarmowego do wątroby a następnie krwi mogą mieć wpływ na rozwinięcie miażdżycy, otyłości czy choroby niedokrwiennej serca. Nieprawidłowy metabolizm tłuszczy często jest przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu i trój glicerydów we krwi, powstawania blaszki miażdżycowej oraz zawału serca. Genami odpowiedzialnymi za przemiany lipidów są m.in. APOE oraz APOA1. Ponadto genotypowanie APOE pozwala określić indywidualne predyspozycje do rozwoju choroby Alzheimera.
Predyspozycja do otyłości
Jako jedyni na polskim rynku w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe oferujemy zbadanie genetycznej predyspozycji do otyłości.
Predyspozycje do chorób zakrzepowo-zatorowych
Analiza obejmuje mutacje, których występowanie znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób zakrzepowo-zatorowych (gen protrombiny oraz gen F5). Mutacja V Leiden prowadzi do szeregu groźnych objawów tj. zakrzepica żylna i tętnicza, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu. Należy pamiętać, iż genetycznie uwarunkowane zwiększenie ryzyka wystąpienia zmian zakrzepowo-zatorowych powinno wpływać na decyzję dotyczące zarówno doboru leków jak i wprowadzenia zmian w trybie życia (zdrowa dieta, ruch).
Metabolizm kwasu foliowego
Kwas foliowy jest regulatorem wzrostu i funkcjonowania komórek. Stymuluje system nerwowy , zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u płodu, pozytywnie wpływa na wagę i rozwój noworodków, ponadto pobudza procesy krwiotwórcze oraz chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy). Prawidłowy metabolizm kwasu foliowego jest zależny w dużej mierze od genu MTHFR. Mutacje tego genu prowadzą do wielu nieprawidłowości skutkując podwyższonym poziomem homocysteiny we krwi, stanami zapalnymi, stanami neurodegeneracyjnymi, zwiększonym ryzykiem chorób serca oraz poronieniami. Wczesne zdiagnozowanie mutacji w genie MTHFR pozwala na ustalenie odpowiedniej diety i zapobieżenie chorobom serca, układu nerwowego i powtarzającym się poronieniom.
Detoksykacja organizmu
Proces detoksykacji jest niezwykle istotny dla organizmu, ponieważ pozwala pozbyć się szkodliwych produktów przemiany metabolizmu, tj. wolne rodniki i toksyn. Spadek zdolności detoksykacyjnych przekłada się w sposób wymierny na stan zdrowia człowieka. Test metaboliczny pozwala zidentyfikować mutacje, które są tego przyczyną i wdrożyć odpowiednia dietę.
Nadwrażliwość na sól/ryzyko nadciśnienia
Nadwrażliwość na sód, będący składnikiem soli stanowi predyspozycje do powstania nadciśnienia. Nadciśnienie z kolei jest czynnikiem ryzyka zawału serca, chorób nerek, oczu, przyspiesza rozwój miażdżycy. Zdiagnozowanie predyspozycji genetycznych do nadciśnienia pozwala na ułożenie diety ubogiej w sól.
Nietolerancje pokarmowe
Test pozwala określić składniki pożywienia, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Nietolerancja pokarmowa spowodowana jest najczęściej mutacją w genie kodującym enzym, który odpowiada za trawienie danego składnika pożywienia. Brak odpowiedniego enzymu skutkuje biegunką, bólami brzucha i wzdęciami. Nie zdiagnozowane oraz nieleczone prowadzą do długotrwałych stanów zapalnych jelit, które mogą przerodzić się w chorobę Leśniowskiego-Crohna .
Nietolerancja fruktozy
Fruktoza to cukier zawarty głównie w owocach, miodzie oraz produktach takich jak sacharoza i sorbitol. Wrodzona nietolerancja fruktozy nazywana jest fruktozemią, spowodowana mutacją genu kodującego enzym rozkładajacy fruktozę-aldolazę fruktozo-1,6-bisfosforanu.
Objawy: bóle brzucha, wymioty, ostre zaburzenia metaboliczne, z których najgroźniejsza jest hipoglikemia. Pierwsze objawy pojawiaja się u niemowląt. Długotrwałe przyjmowanie fruktozy u osób z jej nietolerancja prowadzi do uszkodzenia nerek i wątroby oraz zahamowania wzrostu. Wczesna diagnostyka pozwala ustalić odpowiednia dietę i zachowanie dobrej formy.
Nietolerancja galaktozy
Galaktozemia spowodowana jest wrodzoną nietolerancją galaktozy. Galaktoza występuje w mleku oraz niektórych roślinach. Wyłączenie z diety laktozy (cukru mleka) zapobiega rozwojowi choroby. Nieleczona powoduje poważne uszkodzenia organizmu, głównie w obrębie układu nerwowego. Choroba polega na unieczynnieniu enzymu rozkładającego galaktozę do glukozy i nadmiernym gromadzeniu galaktozy w organizmie, co prowadzi do niedorozwoju fizycznego, umysłowego oraz utraty wzroku.
Nietolerancja laktozy
Wrodzona nietolerancja laktozy spowodowana jest brakiem aktywnego enzymu rozkładającego laktozę. Objawia się to wzdęciami, bólami brzucha, biegunką. Leczenie polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety mleka. Wiąże się to z koniecznością dostarczania wapnia z innego źródla. W przeciwnym wypadku osoba z nietolerancja laktozy narażona jest na osteoporozę.
Nietolerancja kofeiny
Metabolizm kofeiny wymiernie wpływa na ciśnienie krwi. Test pozwala określić czy dana osoba metabolizuje kofeinę szybko czy wolno. Wolno metabolizm kofeiny w połączeniu z dużą dawką przyjmowanej kofeiny znacząco zwiększa ryzyko zawału serca. Poznanie swojego typu metabolizmu kofeiny pozwoli dostosować ilość wypijanych filiżanek kawy do indywidualnych zdolności organizmu i zmniejszyć ryzyko zawału serca.